Koji je redoslijed uvođenja namirnica za dohranu kod beba?
Veliku poteškoću roditeljima stvara nepostojanje (nacionalnog) ujednačenog kalendara za uvođenje dohrane (kalendar dohrane za bebe odnosno redoslijeda uvođenja namirnica), jer se preporuke koje nalazite na internetu, u specijaliziranim časopisima, prijevodima knjiga i promotivnim materijalima - uvelike razlikuju.
Kako treba izgledati i što treba sadržavati prehrana beba po mjesecima?
Kod nas uvođenje dohrane kod beba po mjesecima, ovisi o starosti, se tradicionalno za redoslijed uvođenja namirnica kod beba započinje uvođenjem žitnih kašica bez glutena (rižine i kukuruzne pahuljice), zatim voćnih i povrtnih sokova i kašica te se nastavlja uvođenjem žitarica s glutenom, mesa, ribe, mliječnih proizvoda i mlijeka
Česta je nedoumica treba li dojenčetu prvo ponuditi voćnu ili povrtnu kašicu i kada uvesti dohranu. Ovisno o starosti bebe definira se i raspored dohrane za bebe kao i same namirnice. Probavni sustav djeteta u dobi između 4. i 6. mjeseca, jednako je enzimatski zreo za probavljanje voća i povrća, pa je svejedno s čime ćete započeti.
Uvođenje dohrane sa 5 mjeseci - dojenče će uvijek za početak dohrane lakše prihvatiti slatkaste okuse jabuke, kruške, kukuruza, riže, nego trpke, gorke i kisele okuse, pa preporučujemo da krenete s manje slatkim povrtnim namirnicama. Nakon slatke breskve, dijete će se teže naviknuti na trpki okus blitve.
Količina namirnice za bebe koju će dojenče pojesti u obroku na početku uvođenja dohrane je mala (nekoliko žličica) i ne zadovoljava njegove energetske i prehrambene potrebe. Iz tog razloga potrebno je dijete, nakon upoznavanja s novim okusom, staviti na prsa ili mu dati mliječni dojenački pripravak kako bi obrok bio cjelovit. Kad je količina hrane koju dojenče pojede 100-190 g po obroku (ovisno o dobi), smatra se da je to dovoljno za zadovoljenje njegovih prehrambenih i energetskih potreba.
Ukupna količina hrane koju će dojenče pojesti u obroku ili tijekom dana, individualno ovisi o djetetovoj veličini i dobi, potrebi za hranom, osjećaju gladi i njegovom raspoloženju i na temelju toga je potrebno napraviti pravilan raspored obroka za bebe. Kod rasporeda dohrane za bebe može pomoći tablica dohrane. Vrlo često tradicionalan način prehrane i podneblje u kojem živite definiraju i uvjetuju redoslijed za uvođenje novih namirnica kod dohrana za bebe.
dr. sc. Mihela Dujmović