Trudnoća - iz tjedna u tjedan
Draga mama, čestitamo Vam od srca! Razdoblje trudnoće posebno je doba za svaku buduću majku, a promjene koje se događaju mogu biti zbunjujuće, posebno ako ste u prvoj trudnoći. Razvoj bebe po tjednima trudnoće jedan je od najzanimljivijih i najkompleksnijih procesa u cijelom ljudskom organizmu ali i životu.
Od začeća, pa sve do poroda, Vaša će beba neprestano rasti, razvijati se te učiti i spoznavati svoju okolinu. Vaše tijelo će također proći kroz mnoge promjene.
Mirjana Glavaš, dr. spec. ginekologije i opstetricije pripremila je kalendar trudnoće po tjednima koji će Vas voditi kroz uobičajene promjene koje prolazi svaka trudnica od početka do kraja ciklusa.
Normalna trudnoća traje 37 do 42 tjedna od prvog dana zadnje mjesečnice. Pa, krenimo redom, ovako izgleda trudnoća po tjednima.
Prvi tjedan trudnoće
Iza naziva prvi tjedan trudnoće krije se zapravo tjedan vaše zadnje menstruacije, dok do stvarnog začeća dolazi otprilike 14 dana kasnije.
Drugi tjedan trudnoće
Drugi tjedan trudnoće je zapravo drugi tjedan vašeg menstrualnog ciklusa; razdoblje koje prethodi ovulaciji te trenutak ovulacije, trenutak vaše najveće plodnosti u kojem će vaša trudnoća vjerojatno i nastati.
Treći tjedan trudnoće
Treći tjedan trudnoće jest tjedan u kojem se događa začeće. Vaše se dijete razvija iz jedne oplođene stanice – zigote – koja u sebi sadrži sav genetski materijal potreban za stvaranje novog života.
Četvrti tjedan trudnoće
Četvrti tjedan trudnoće je pred vama, prolaze već dva tjedna od oplodnje i došli ste u vrijeme kada se blastocista (sada već 50-60 stanica) množi velikom brzinom i usađuje u stjenku maternice.
Peti tjedan trudnoće
Peti tjedan trudnoće vrijeme je kada se stanice koje su činile blastocistu potpuno raslojavaju: vanjski je sloj postao posteljica, a unutarnji embrij.
Šesti tjedan trudnoće
Došao je i šesti tjedan trudnoće, a vaš je embrij dugačak već oko šest milimetara i njegovi različiti dijelovi sada postaju sve vidljiviji.
Sedmi tjedan trudnoće
Vaš plod sada već ubrzano raste: tijekom ovog razdoblja doseže 13 milimetara i sve više nalikuje budućem novorođenčetu!
Osmi tjedan trudnoće
Osmi je tjedan trudnoće i dijelovi tijela koji su se počeli razvijati prošli mjesec sada su već na tom putu prilično odmakli!
Deveti tjedan trudnoće
Deveti tjedan trudnoće radoblje je u kojem se daljnjim rastom (trenutna je veličina embrija oko 30 milimetara, a težina 1 gram) vašem embriju sada već polagano ispravljaju leđa pa sve manje nalikuje slovu C.
Deseti tjedan trudnoće
Desetim tjednom trudnoće prelazimo iz faze embrija u fazu fetusa, čestitamo! Razvoj bebe u desetom tjednu trudnoće nastavlja se na svim planovima.
Jedanaesti tjedan trudnoće
Jedanaesti je tjedan trudnoće i srce i mozak vaše bebe u punom su naletu razvoja!
Dvanaesti tjedan trudnoće
Dvanaesti tjedan trudnoće vrijeme je u kojem se dovršava najkritičnije razdoblje razvoja vaše bebe.
Trinaesti tjedan trudnoće
Razvoj bebe u trinaestom tjednu trudnoće dolazi do kraja oblikovanja glavnih dijelova tijela pa sada i unutarnji organi sve više preuzimaju svoje uloge.
Četrnaesti tjedan trudnoće
Četrnaesti tjedan trudnoće obilježavaju promjene na licu vaše bebe, koje postaje već sve razvijenije i kompleksnije.
Petnaesti tjedan trudnoće
Petnaesti tjedan trudnoće vaša beba dočekuje sada već poprilično velika: u ovom tjednu dugačka je 10 do 12 cm, a teška u prosjeku 75 g.
Šesnaesti tjedan trudnoće
Šesnaesti tjedan trudnoće osobito je zanimljiv zbog razvoja fine muskulature, a i koordinacija mozga i lokomotornog sustava već bitno napreduje.
Sedamnaesti tjedan trudnoće
Sedamnaesti tjedan trudnoće teče i najuočljivija promjena na vašoj bebi u njemu je to da se ona počinje debljati.
Osamnaesti tjedan trudnoće
Osamnaesti tjedan trudnoće vašoj bebi donosi još jedno od njezinih unikatnih obilježja – otiske prstiju
Devetnaesti tjedan trudnoće
Spol djeteta u devetnaestom tjednu trudnoće najčešće više nije tajna - ako još niste, sada biste definitivno mogli utvrditi je li vaša beba curica ili dečko
Dvadeseti tjedan trudnoće
Dvadeseti je tjedan trudnoće - čestitamo vam, dosegli ste polovicu puta! Ostalo vam je još otprilike dvadeset tjedana do porođaja.
Dvadeset prvi tjedan trudnoće
Razvoj bebe u dvadeset prvom tjednu trudnoće nastavlja se na svim područjima.
Dvadeset drugi tjedan trudnoće
Aktivnosti bebe u dvadeset drugom tjednu trudnoće postaju sve učestalije i živopisnije: ona neprestano vježba svoje posve razvijene ruke i noge
Dvadeset treći tjedan trudnoće
Razvoj bebe u dvadeset trećem tjednu trudnoće nastavlja se po svim ključnim točkama kao i u prošlom tjednu
Dvadeset i četvrti tjedan trudnoće
Glavni događaj glede razvoja bebe u dvadeset četvrtom tjednu razvoj je pluća.
Dvadeset i peti tjedan trudnoće
Razvoj bebe u dvadeset petom tjednu trudnoće ponajviše se odnosi na dvije stvari: dobivanje na masi i rast središnjeg živčanog sustava.
Dvadeset i šesti tjedan trudnoće
Razvoj bebe u dvadeset i šestom tjednu trudnoće ponajviše se odnosi na dvije stvari: dobivanje na masi i rast središnjeg živčanog sustava.
Dvadeset i sedmi tjedan trudnoće
Dvadeset sedmi tjedan trudnoće znači i zadnju trećinu puta - dobro došli, čestitamo!
Dvadeset i osmi tjedan trudnoće
Dvadeset osmi tjedan trudnoće je vrijeme u kojem vaša beba napokon doseže svoj prvi kilogram težine, ili ga čak mrvicu i prebacuje
Dvadeset i deveti tjedan trudnoće
Razvoj bebe u dvadeset devetom tjednu trudnoće obilježen je razvojem mozga, što bebu čini pametnijom, znatiželjnijom i pokretnijom te istančava njezina osjetila na različite podražaje.
Trideseti i prvi tjedan trudnoće
Najznačajnije promjene u trideset prvom tjednu trudnoće u bebinom svijetu više ne predstavlja rast u dužinu niti razvoj pojedinih organa, već dobivanje na težini
Trideseti i drugi tjedan trudnoće
Došli smo do razdoblja u kojem su pluća kod velikog broja beba već posve sazrila, pa je kod poroda u trideset drugm tjednu trudnoće opasnost po bebu radikalno manja.
Trideseti i treći tjedan trudnoće
Trideset treći tjedan trudnoće obilježava ponovan rast glave vaše bebe zbog izrazitog razvoja mozga
Trideseti i četvrti tjedan trudnoće
Braxton-Hicksove kontrakcije u trideset četvrtom tjednu trudnoće javljaju se nešto češće, što bi vas ponekad moglo zabrinuti ili čak uzrokovati nepotrebne odlaske liječniku
Trideseti i peti tjedan trudnoće
Trideset peti je tjedan trudnoće, a vaša beba i dalje radi na svojoj bucmastosti; masno tkivo se u ovom razdoblju povećava kako bi bilo spremna toplinska izolacija i zaliha energije nakon poroda.
Trideseti i šesti tjedan trudnoće
Trideset šesti tjedan trudnoće vrijeme je kada su refleksi sisanja i gutanja kod vaše bebe sada već posve pripremljeni za hranjenje majčinim mlijekom
Trideseti i sedmi tjedan trudnoće
Trideset sedmi je tjedan trudnoće, čestitamo, vaša je beba sada potpuno zrela i spremna za porođa
Trideseti i osmi tjedan trudnoće
Težina bebe u trideset osmom tjednu trudnoće kreće se između 2.7 i 4 kilograma i ona spremno iščekuje trenutak poroda
Trideseti i deveti tjedan trudnoće
Pokreti bebe u trideset devetom tjednu trudnoće gotovo se posve primiruju: više nije ostalo mjesta ni za kakve opsežnije kretnje pa se beba smješta u završni položaj.
Četrdeseti tjedan trudnoće
Četrdeseti tjedan trudnoće je tu, čestitamo! Ono što vam je na početku izgledalo maglovito daleko, sada je tu.
Česta pitanja u trudnoći
Smiju li se trudnice kupati u bazenu?
Plivanje u trudnoći se često navodi kao jedna od najzdravijih tjelesnih aktivnosti za trudnice...
Smije li se bojati kosa u trudnoći?
Većina se boji nanošenja kemikalija koje su jedna od glavnih komponenti trajnih boja za kosu te možda mogu naštetiti nerođenoj bebi...
Kako si pomoći pri problemima sa zubima u trudnoći?
Jedna od većih briga mnogim budućim majkama su zubi, koji u trudnoći prolaze kroz niz promjena...