Beba ima devet mjeseci
Riječ mali istraživač najbolje opisuje ovo razdoblje u prvoj godini života. Puzanje, podizanje uz namještaj, kretanje s jednog na drugi kraj sobe. Nikada dovoljno opreza i potrebe stalnog nadzora.
Tjelesni razvoj:
U dobi od devet mjeseci prosječno su dječaci teški oko 9200 grama, a dugački 72 centimetra. Djevojčice pak proječno teže oko 8500 grama a dugačke su 70 centimetara. Velika fontanela kod neke je djece već zatvorena, a ima onih kod kojih je široko otvorena i preko dva centimetra.
Mentalni razvoj:
Dojenče već ima kratkotrajnu memoriju, a zamjećuju se i prvi pokazatelji odobnosti djeteta. Ono uspješno prepoznaje emocije i izraze s vašeg lica.
Dijete oponaša glasove i niže slogove koji nalikuju na riječi. Jasno izgovara mama i tata a prve riječi sa značenjem najčešće izgovara u širokom rasponu između devet i petnaest mjeseci.
Može se naučiti na pokaznu gestu i mahanje pa-pa, živio i slično. Kada mu je u blizini igračka koja zvoni, uzima je, pokreće zvuk i veseli mu se.
Motorički razvoj:
Dojenče stabilno sjedi na ravnoj podlozi uz ravna leđa i uzima predmet sa strane bez pada i nesigurnosti. Ustaje uz namještaj i stoji pridržavajući se uz rub.
Uzima sitne predmete ili mrvice oko sebe hvatom palcem i kažiprstom što nazivamo pincetnim hvatom.
Prehrana:
Dva do tri podoja ili dvije do tri bočice dojenačkog mlijeka i dalje su potreba devetomjesečnog dojenčeta. Obroci su sve raznovrsniji i u pravilu jedu već tri obroka na žlicu. Dijete samo uzima žlicu i želi sudjelovati u hranjenju. Hrani se i prstima i sada već spretno pincetno hvata komadiće hrane. U svim prilikama kada je obitelj za stolom i hrani se primaknite djetetovu hranilicu stolu i neka hranjenje usvoji kao socijalnu interakciju i druženje. Držite se pravila da hranjenje nikada nije prisila.
Naglasak stavite na teksturu obroka, oni postaju gušći s komadićima zgnječene a ne miksane hrane i namirnicama zrnate teksture poput riže, prosa, palente.
Igre s djetetom:
- Potreba za igrom sve je veća pa produžite vrijeme igre s djetetom. Igračke su sve manje zanimljive, a interes jača za uporabne predmete, posuđe za kuhanje, kutije, zapravo sve što mu je novo i okružuje ga.
- Sve što se kreće, posebno igračke na vrpci koju dijete poteže i približava je sebi. Kada je dovuče ostaviti će vrpcu, posegnuti za igračkom i radovati se svom uspjehu.
- Slikovnice debelih stranica sa sakrivenim sadržajem koje dijete treba otvoriti i istražiti pravi su izbor. Glazba, oponašanje plesa, imitiranje kretanja životinja jako će ga veseliti.
- Odlazak na bazen može predstavljati novo iznenađujuće ugodno iskustvo i snažnu senzoričku stimulaciju djeteta
Najčešća pitanja u dobi od devet mjeseci:
- Kada možemo započeti koristiti hodalicu?
Prema smjernicama struke hodalice se već niz godina ne preporučuju u motoričkom razvoju djeteta. Osim nepravilnog hoda na prstima problem je i u izostanku razvoja prednje obrane kod pada. Ne preporuča se niti prohodavanje djeteta nego poticanje samostalnog kretanja puzanjem i spontano dizanje i prohodavanje.
- Može li dijete jesti cijelo jaje u ovoj dobi?
Uvođenje žumanjka u prehranu djeteta koje nema alergijsku bolest preporuča se već nakon šest mjeseci. Ukoliko je namirnica usvojena bez poteškoća nakon mjesec dana može se djetetu dati i cijelo jaje, najčešće pečeno kao kajgana, a može i kao tjestenina s jajem.
Diana Puževski, dr. med., spec. pedijatar